طرح " معماری خوب "
طرح ساماندهی و ارتقاء زندگی مردم از طریق ارتقاء فضای زیست و افزایش آگاهی عمومی در زمینه معماری و شهر
Sunday, 17 October , 2021
افزونه جلالی را نصب کنید. - 11 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 494
  پرینتخانه » معرفی اثار معماری تاریخ انتشار : 12 آگوست 2020 - 18:36 | 627 بازدید | ارسال توسط :

اثری از تادائو آندو

خانه ی کوشینو – اثری از تادائو آندو(معمار مشهور ژاپنی)   آگاهی از طبیعت پیرامونمان از آموزه های ابتدایی نحوه ی زندگی است که میتوان گفت در دهه های اخیر به دلیل میل انسان به اکتشاف ها و استخراج ها مورد بی توجهی قرار گرفته است. می دانیم که طبیعت به همان میزان از اهمیت […]

اثری از تادائو آندو

خانه ی کوشینو – اثری از تادائو آندو(معمار مشهور ژاپنی)

 

آگاهی از طبیعت پیرامونمان از آموزه های ابتدایی نحوه ی زندگی است که میتوان گفت در دهه های اخیر به دلیل میل انسان به اکتشاف ها و استخراج ها مورد بی توجهی قرار گرفته است. می دانیم که طبیعت به همان میزان از اهمیت برخوردار است که انسان به عنوان موجودی زنده اهمیت دارد. ما انسانها اگر بدون شناخت محیط زندگی، با مداخلات خود همانند ساختن استراج کردن و … دست به تغییر در آن بزنیم موجب تخریب و در نهایت نابودی آن و نابودی خودمان خواهیم شد. معماران بسیاری با شناخت طبیعت و با تکیه بر دانش خود از محیط پیرامون و آگاهی از نظم موجود در آن، سعی بر ایجاد هماهنگی بین ساختمان و طبیعت به عنوان یک عنصر موجود در میان آن دست به طراحی می زنند. همانند خانه ی کوشینو که در نهایت احترام به طبیعت پیرامون، شیب طبیعی سایت را پذیرفته است و با سازگاری تمام در مجاورت آن قرار می گیرد.

خانه ی کوشینو اثر معمار ژاپنی، تادائو آندو، در نهایت سادگی و همزیستی با طبیعت، حجم های ساده ی بتنی را شامل می شود که نور در شکاف بین این احجام و سطوح صاف و ساده، با ظرافت بسیاری به داخل فضاها خوانده شده است. فضاهایی که در دو حجم شمالی و جنوبی به طور تقریبا مجزا از هم قرار می گیرند.

حجم شمالی شامل دو طبقه است و از یک اتاق نشیمن دو طبقه ، آشپزخانه و یک اتاق غذاخوری در طبقه اول و اتاق خواب اصلی و یک اتاق مطالعه در طبقه دوم تشکیل می شود. حجم جنوبی هم شامل شش اتاق خواب کودک، حمام و یک لابی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اتصال این دو حجم شمالی و جنوبی، از قسمت زیرین پله های بیرونی حیاط به مانند تونلی ایجاد شده است. پله های بیرونی که ما را به حیاط خانه هدایت می کند و حیاط را به شهر وصل می کند از همان متریال، بتن خام، ساخته شده است. در وجه متصل به پله های بیرونی باریکه های خالی شده در حجم در مجاورت پله ها، نور را به طرز ماهرانه ای به فضای داخلی راه می دهد و  از معدود تزیینات فضای داخلی محسوب می شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این شیوه ی کار روی جزئیات، در قسمت های دیگر خانه، با ورود نور طبیعی و محدود شده، بدون استفاده از جداره ی شیشه ای، سعی در ایجاد ارتباط و تعامل نزدیک تر با روشنایی طبیعت دارد و از ویژگی های مهم کارهای آندو است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

علاوه بر دو حجم مستطیلی شکل که به صورت موازی در مجاور هم قرار گرفته اند، حجم منحنی شکلی در جبهه ی شمالی سایت قرار می گیرد که آندو آن را زمانی به قسمت اصلی طرح افزود که چهار سال از ساخت قسمت اصلی گذشته بود و در ارتباط با حجم اصلی اما در تناقض با سازماندهی مستقیم کلی سایت قرار می گیرد و همان جزئیات برای نور طبیعی را در این قسمت هم به کار می برد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آندو در این پروژه ما را با معماری روبرو می کند که در عین پاسخ به نیاز های کاربران خانه، به دور از جزئیات بسیار، آرامش نهفته در سادگی را در خود دارد. او کیفیت های تازه ای را در دسترس کاربر قرار می دهد تا با ایجاد حصار خانه از طبیعت جدا نشود و همزمان که درون پناهگاه خود ساکن می شود ارتباط با طبیعت را احساس کند. او معتقد است که ما می توانیم بدون نیاز به جزئیات پیچیده ی معماری و به جای غرق شدن در جزئیات سایت در طبیعت پیرامون آرام بگیریم و ما را به آینده ای امیدوارمی کند که هیچ ساختمانی سعی در تخریب طبیعت و جدایی ما از آن را نداشته باشد.

 

پلان طبقات خانه ی کوشینو

                             پلان طبقه ی اول خانه کوشینو بعد از اضافه کردن قسمت منحنی

 

 

                                      برش عرضی از خانه ی کوشینو

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.