طرح " معماری خوب "
طرح ساماندهی و ارتقاء زندگی مردم از طریق ارتقاء فضای زیست و افزایش آگاهی عمومی در زمینه معماری و شهر
Wednesday, 26 January , 2022
افزونه جلالی را نصب کنید. - 23 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 711
  پرینتخانه » اسکان موقت تاریخ انتشار : 12 آگوست 2020 - 22:23 | 571 بازدید | ارسال توسط :

از اسکان اضطراری تا اسکان موقت و دائم

اسکان موقت انسانها در شرایط بحرانی با وجود پیشرفت های بسیاری در زمینه ها ی صنعتی، تکنولوژی و … ما همچنان با بحرانهای طبیعی و غیرطبیعی روبرو هستیم و نمیتوانیم با خیالی آسوده آنها را نادیده بگیریم و احتمال وقوع زلزله در 24 ساعت آینده ما را بر این می دارد که اقدامات لازم را […]

از اسکان اضطراری تا اسکان موقت و دائم

اسکان موقت انسانها در شرایط بحرانی

با وجود پیشرفت های بسیاری در زمینه ها ی صنعتی، تکنولوژی و … ما همچنان با بحرانهای طبیعی و غیرطبیعی روبرو هستیم و نمیتوانیم با خیالی آسوده آنها را نادیده بگیریم و احتمال وقوع زلزله در 24 ساعت آینده ما را بر این می دارد که اقدامات لازم را برای اینچنین وقایع غیر قابل پیشبینی انجام دهیم. نادیده گرفتن جاری شدن سیل هم برای ما، اتفاقات تلخ و ناگواری در پی داشته است و از طرفی تجربه های اخیر و ناکامی در مدیریت این وقایع ناخوشیند، ما را بدین نتیجه میرساند که از علم و مدیریت و حتی توان کافی برای روبرویی با آنها، برخوردار نیستیم و بایستی بسیار بیشتر از پیش بر علم و توانایی های خود بیافزاییم تا توانایی دفع خطرات اینچنینی را داشته باشیم.

 

از موارد مهم در زمان تهدید وقایع طبیعی، اسکان اضطراری کوتاه مدت و اسکان موقت بلند مدت است که نیازمند بررسی ها و مطالعات بسیار توسط متخخصان مربوطه است. تامین و ساخت اسکان موقت، به راحتی آنچه تصور می شود نیست، بلکه بسیار پیچیده تر و تخصصی تر از آن است که فرض می شود با خرید چندین کانکس یا چادر قابل حل است . چادرها و کانکس ها در مراحل اولیه و تامین اسکان اضطراری، برای نهایاتا یک شب، می تواند برای زیست انسان قابل قبول باشد، زیرا انسانی که سالهاست در شرایط نسبتا رفاهی و محیط های شکل گرفته با سازماندهی های اجتماعی در دهه های متوالی، زندگی کرده است، امکان زیست در چادر یا کانکس به مدت طولانی را نخواهد داشت.

به دلایل بنیادینی که در مسکن و اجتماع انسانی در دو حوزه ی کالبدی ، از جمله ی کیفیت مصالح، رنگ، انعطاف پذیری فضا، مقیاس و تناسابات فضاها، سازه ی بنا، انطباق با فرهنگ و حوزه ی محیطی، از جمله ی حفاظ های لازم، انعطاف پذیری، مجاورتهای بلافصل، محل استقرار و اسکان، جهت یابی، روشنایی، بهداشت، خوانایی، قلمروپذیری و چیدمان، معابر، ایمنی، وجود دارد و در طی قرنها شکل گرفته و غیرقابل تغییر و دگرگونی است، اسکان موقت برای رسیدن به اسکان دائمی که احتمالا تا یک سال زمان نیاز دارد، بایستی با مطالعه ی حوزه ی کالبدی و محیطی اجتماع روستا یا شهر و طراحی بر حسب همه ی موارد معماری نامبره شده، ساخته و تامین شود. تمامی موازین در اسکان موقت غیر قابل چشم پوشی است و نباید بر حسب موقت بودن مسکن، از کنار آنها گذشت، چرا که، آدمی اگر احساس امنیت نداشته باشد، شب را نتواند سپری کند و در روز نمی تواند به فعالیتهای خود بپردازد. بنابراین، این مساله، نیاز به مطالعات و اتخاذ تصمیم گیری ها، پیش از وقوع حادثه دارد و انتظار می رود با گذراندن تجارب بحرانی ناکام، برنامه ریزی های لازم انجام شود.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.