طرح " معماری خوب "
طرح ساماندهی و ارتقاء زندگی مردم از طریق ارتقاء فضای زیست و افزایش آگاهی عمومی در زمینه معماری و شهر
Friday, 24 September , 2021
افزونه جلالی را نصب کنید. - 17 صفر 1443
شناسه خبر : 669
  پرینتخانه » اقتصاد تاریخ انتشار : 12 آگوست 2020 - 22:00 | 459 بازدید | ارسال توسط :

تاثیر معماری بر اقتصاد

در زمانه ای که ارزش زمین با رشد جمعیت و دسترسی امکانات چندین برابر شده است، تصمیم گیری و طراحی در صنعت ساخت و بهره مندی از این کالای باارزش، مسئولیت خطیری بر دوش فعالین این حوزه است که بخشی از آن بر عهده ی طراحان و معماران است تا قادر باشند این علم و […]

تاثیر معماری بر اقتصاد

در زمانه ای که ارزش زمین با رشد جمعیت و دسترسی امکانات چندین برابر شده است، تصمیم گیری و طراحی در صنعت ساخت و بهره مندی از این کالای باارزش، مسئولیت خطیری بر دوش فعالین این حوزه است که بخشی از آن بر عهده ی طراحان و معماران است تا قادر باشند این علم و هنر خود را برای بهیود اقتصاد در راستای بهبود اجتماع و منطقه به کار بندند.

معماری در دو حالت کلی میتواند بر بهبود اقتصادی تاثیر گذار باشد، ابتدا اینکه توانایی هایی  دارد که می تواند فعالیت ها و اقتصاد منطقه را تحت تاثیر شگرفی قرار دهد، همچنین می تواند با هزینه های کمتری و مصرف منابع محدود تری که خود جنبه ی اقتصادی دارد به انجام برسد.

1- برند فضایی و توریسم

2- پایداری در معماری

برند فضایی معماری، شهر را در سیطره ی خود از اوضاع تاریک حال حاضرش به وضعیتی که بتواند جریان سازباشد، سوق می دهد که اگر با هدف خاصی طراحی شود، می توان بدینوسیله کنترل شهر را و از جمله اقتصاد را به دست گرفت و در جستجوی پیشرفتهای فرهنگی و اقتصادی به نتایج خوبی دست پیدا کرد.

اشاره های معروفی در این حوزه وجود دارد که ارزش تاکید دوباره دارند، از موزه گوگنهایم که در شهر بیلبائو اسپانیا توسط فرانک گهری طراحی شده است و به عنوان یکی از دیدنی ترنی آثار قرن بیستم، شهر را به عنوان یکی از مکانهای جریان هنرو فرهنگ بدل کرده است و شانگهای چین که یک مرکز اقتصادی جهانی است و یکی از پرترددترین بنادر جهان را داراست تا دبی که یکی از توریستی ترین شهرهای جهان محسوب می شود، این شهرت را از معماری و طرح های شاخص معماران به نام کسب کرده اند.

 

 

گرچه اگر کشوری نتواند در این حوزه سرمایه گذاری و توان لازم را به کار گیرد، همچنان می تواند به پیشرفت اقتصادی حاصل از معماری، امیدوار بماند و با رونق دادن گردشگری و سروسامان دادن شرایط برای ورود گردشران خارجی، به درآمد حاصل از این صنعت که به عنوان سومین صنعت مولد سرمایه بعد از نفت و خودروسازی، در جهان شناخته شده است، چشم بدوزد و در مسیر پایان دادن به بیکاری و فقر گامهای پرقدرتی بردارد. آنچنان که این تاثیرات مثبت گردشگری را در شهر اصفهان میبینیم و در شهرهایی که از نظر معماری و شهری در رتبه های بهتری هستند.

میدان نقش جهان اصفهان:

 

البته که معماری بیش از اینها در اقتصاد ما نقش دارد و به جرات میتوان گفت معماری ما سازنده ی سرنوشت و آینده ی ماست، چرا که از نوع سبک عمده ی معماری ما که به عنوان معماری شناخته شده ی ایرانی در نظر گرفته میشود تا مصرف منابع در تولید مصالح می توان اقتصاد را تحت کنترل بیشتری داشت و بر بهبود آن تلاش کرد.

از بهترین نوع معماری اقتصاد محور می توان معماری پایدار را در صنعت ساخت با اهدافی در راستای کنترل منابع اقتصادی به عنوان الگویی قرار داد تا بتوان اقتصاد کشور را با روند صعودی مواجه کرد. این الگوی معماری که انرژی های مجانی باد و خورشید  را به ما معرفی می کند، مواد و مصالح پایدار را در ایجاد بناها به کار می گیرد و مصرف آب را به صورت بازیافتی در محل پیشنهاد می دهد. از عمر طولانی تر بناهای پایدار و چند عملکردی بودن فضاهای این سبک شناخته شده و در نظر گرفتن کاهش اتلاف انرژی در فنون ساخت باید الگوهایی در طراحی و ساخت بناها و آثار معماری بهره گیریم تا به سوی معماری کم هزینه تری برای خود و طبیعت و محیط زیست حرکت کنیم. به امید روزی که برنامه ریزی های بهتر و اجرای پرقدرت تری در معماری بتواند، جامعه ی ما را در مسیر بهتری به سوی پیشرفتهای ملی پیش ببرد.

 

 

 

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.