طرح " معماری خوب "
طرح ساماندهی و ارتقاء زندگی مردم از طریق ارتقاء فضای زیست و افزایش آگاهی عمومی در زمینه معماری و شهر
Wednesday, 26 January , 2022
افزونه جلالی را نصب کنید. - 23 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 312
  پرینتخانه » شهر و اضطرار تاریخ انتشار : 19 جولای 2020 - 22:06 | 588 بازدید | ارسال توسط :

ساختمان وهوش مصنوعی در یک نگاه

ساختمان وهوش مصنوعی در یک نگاه توسط امیر ملکشاهی جولای 19, 2020 بدون دیدگاه هوش مصنوعی از بدو پیدایش تا به امروز از نظر ابعادی هر روز کوچکتر ولی قدرتمندتر و با هوش تر در حال رشد است صنعت ساختمان را می توان آخرین محلی دانست که این تکنولوژی بدان در حال ورود است از […]

ساختمان وهوش مصنوعی در یک نگاه

ساختمان وهوش مصنوعی در یک نگاه

موارد مورد استفاده هوش مصنوعی

هوش مصنوعی از بدو پیدایش تا به امروز از نظر ابعادی هر روز کوچکتر ولی قدرتمندتر و با هوش تر در حال رشد است صنعت ساختمان را می توان آخرین محلی دانست که این تکنولوژی بدان در حال ورود است از شروع استفاده از سیستم های کامپیوتری در اتوماسیون می توان رد پای هوش مصنوعی را در تغییر رویکرد استفاده از فضا تا ساختمان های که دیگر نیازهای کاربر تشخیص و به سرعت مرتفع می کنند نیازهای مانند گرمایش و سرمایش یا حتی امنیت بنا و کنترل و برآورد هزینه ها مصالح جاری ساختمان و برآورد بودجه عملکرد کارگاه در حال ساخت و در آخر مدل سازی بنا، هوش مصنوعی ظرفیت های خود را در کشف و شکوفایی است. می توان دید که آینده صنعت ساختمان از آن شرکت های است که با توان هم زیستی با هوش مصنوعی و استفاده از آن را در خود ایجاد می کنند. در این میان قوانینی بر هوش مصنوعی در حال تنظیم است که البته می توان گفت که در گام های نخستین تشخیص و نگارش این قانون ها هستیم. با بخشی از این قوانین که تا کنون تدوین شده است آشنا می شویم.

مزایا هوش مصنوعی در صنعت ساخت

در حدود 7 درصد شاغلان زمین در صنعت ساخت و ساز مسکن مشغول اند تراکنش این بخش در جهان در سال بالغ بر 10 تریلیون دلار در سال تخمین زده شده است. فناوری برای بالابردن بهروری به سرعت در حال پیدا کردن جای خود در این صنعت می باشد.

صنعت ساخت و ساز در جهان در حدود 1 درصد رشد داشته این در حالی است که نیاز 3.6 درصدی در بازار وجود دارد که تنها می توان 2.6 درصد از این نیاز را پاسخ گو بود در حالی که در بخش کشاورزی این نرخ رشد به 1500 درصد رسیده است که با نگاهی به این بخش می توان دلیلی این پیش رفت را وجود فناوری پیش رو در این صنعت دانست.(مکنزی سال 2017).

راه حل های برای بهبود این موضوع پیشنهاد شده است:

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای ساخت و ساز

هدف از دخالت هوش مصنوعی در امر ساخت و ساز افزایش سرعت و دقت در ساخت بنا های و کاهش میزان خطا ها و ناهماهنگی ها در امر ساخت است.

10  نمونه ازفعالیت های هوش مصنوعی در حوضه ساختمان

 1. جلوگیری از افزایش هزینه ها

با در دست داشتن یک سیستم عصبی می توان مدیریت بهتری از عملکرد پروژه در دست داشت تا میزان بودجه از میزان پیش بینی شده افزایش نیابد.

 • کاریایی هوش مصنوعی برای طراحی عملکردی یک ساختمان

می توان در بحث استفاده از سیستم مهندسی MEP در صنعت ساختمان از هوش مصنوعی بهره برد چرا که میزان تداخل سیستم های مختلف را با هم مشخص می کند و بعد از بهره برداری نیز عیب یابی به صورت می تواند صورت گیرید این امر در ساختمان های بزرگ یک مزیت بسیار مهم تلقی می شود.

 • کاهش ریسک

برای زمان بندی در کار پیمان کاران در ساختمان می تواند بسیار موثر واقع گردد و میزان خطرات و ریسک موجود در کار را به حداقل ممکن کاهش دهد

 • برنامه ریزی پروژه

می توان با داشتن یک سیستم عصبی و ارتباط آن به سیستم یاد گیرینده هوش مصنوعی مخاطرات را پیش بینی کرد و قبل از جدی شدن آن در بخش مدیریتی تصمیم های لازم را اتخاذ نمود.

 • هوش مصنوعی کارآمدی بیشتری در خصوص ساخت پروژه دار است

ابزارهای ای که شرکت ها با آن ها پروژه ها را احداث می کنند می توانند کارآمدی بیشتری را در خصوص ساخت داشته باشند و همتای بهترین و کارآمدترین متخصص های ساخت مان عمل کنند به طور مثال در تخریب یا امر جوشکاری یا بتن ریزی ساختمان موثرتر عمل کرده و نیروی انسانی را از این حوضه خارج کنند.

 • هوش مصنوعی در حوضه ایمنی ساخت و ساز

سالانه در ساختمان آمار مرگ و میر بیش از 5 برابر مرگ میر به علل دیگر است با استفاده از هوش مصنوعی می توان این آمار را به صورت محسوسی کاهش داد چه از نظر کنترل سیستم های مختلف عصبی چه از نظر دخالت مستقیم هوش مصنوعی در امور ساختمانی

 • هوش مصنوعی کم بود نیروی کار را بر طرف می کند

قابلیت یادگیری و مهم تر از آن برنامه ریزی هوش مصنوعی سبب شده تا 50 درصد در از زمان پروژه با نیروی کار و ماشین آلات کم تر کاهش یابد، کارشناسان حوضه رباتیک انتظار دارند که با ورود هوش مصنوعی به حوزه ساختمانی ربات ها نیز هوشمندتر شوند.

 • ساخت بیرون از سایت

امروزه ساختمان را می توان بیرون از سایت ساخت تمام اجزا ساختمان را می توان به صورت پیش ساخته در کارخانه های مختلف به وسیله هوش مصنوعی و ربات ها ساخت و در محل سایت نیز به وسیله کارگران ساختمانی و ربات سر هم بندی کرد سیستم های برق و و لوله کشی و HVAC  را نیز در انتها با دخالت هوش مصنوعی برای هماهنگی بهتر به سرانجام رساند

 • ابر داده ها و هوش مصنوعی

هوش مصنوعی توانایی استفاده از داده های بیسار زیادی رابرای تحلیل از سیستم های مختلف پایشی در اختیار مسئولان پروژه قرار می دهد این کار در پروژه های بزرگ که داده های زیادی برای یادگیری و تحلیل در اختیار هوش مصنوعی است کمک شایانی به استفاده کنندگان از تکنولوژی می کند.

 1. هوش مصنوعی در زمان ساخت و بعد از آن

هوش مصنوعی توانایی ذخیره سازی اطلاعات و تحلیل داده های بسیاری را در زمان پروژه داراست این مهم بعد از بهره برداری کمک موثری در تعمیری و نگهداری پروژه و همچنین پیش بینی رفتار اجزا در زمان های مختلف و رفع ایراد آنها می تواند داشته باشد.

در انتها در سال 2019 قوانینی برای بهروری هر چه بهتر هوش مصنوعی پیشنهاد شده است که دست بندی آن به شرح ذیل است:

فعالیت های اجرایی

فعالیت های طراحی

فعالیت های ساخت

فعالیت های برنامه ریزی

فعالیت ایمنی و سلامت محیطی HSE

میزان مشارکت هوش مصنوعی در بخش های مختلف در قانون پیشنهادی از Vishnu SIVARUDRAN PILLAI, Kira MATUS در HKUST IEMS Working Paper No. 2019-65

منابع:

https://civil808.com/sites/default/files/publication/node_17756-artificial_intelligence_meets_construction.pdf
https://constructible.trimble.com/construction-industry/the-benefits-of-ai-in-construction
https://iems.ust.hk/assets/publications/working-papers-2019/iemswp2019-65.pdf
نویسنده : امیر ملکشاهی
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.