طرح " معماری خوب "
طرح ساماندهی و ارتقاء زندگی مردم از طریق ارتقاء فضای زیست و افزایش آگاهی عمومی در زمینه معماری و شهر
Wednesday, 26 January , 2022
افزونه جلالی را نصب کنید. - 23 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 683
  پرینتخانه » گچت ها تاریخ انتشار : 12 آگوست 2020 - 22:09 | 593 بازدید | ارسال توسط :

ساخت خانه با چاپگر سه بعدی

خانه، ابتدایی تری ساختمان ساخته شده توسط انسان و اولین معماری تاریخ، حال که در دسترس همه ی ما قرار دارد و مکان امنی است در برابر تهدیدهای جوی، ناامنی های اجتماعی و… برای بعضی امکان ثابتی نیست. در دنیای بزرگی که در آن زندگی می کنیم و امکانات تازه ای را در اختیار داریم، […]

ساخت خانه با چاپگر سه بعدی

خانه، ابتدایی تری ساختمان ساخته شده توسط انسان و اولین معماری تاریخ، حال که در دسترس همه ی ما قرار دارد و مکان امنی است در برابر تهدیدهای جوی، ناامنی های اجتماعی و… برای بعضی امکان ثابتی نیست. در دنیای بزرگی که در آن زندگی می کنیم و امکانات تازه ای را در اختیار داریم، تصور بی خانمانی تعدادی از هم نوعانمان، در باورمان نمی گنجد. اما بهتر آن است که با حقیقت روبرو باشیم و بدانیم کسانی هستند که خانه ای ندارند و خانه به مفهوم سرپناه را دست نیافتنی می پندارند. از آنجایی که انتخاب شرایط زندگی پس از تولد، برای هیچ کدام از ما امکان پذیر نیست، می توان تصور کرد که ممکن بود هر کدام از ما بی خانمانی باشیم که جایی برای زندگی ندارد و در آن شرایط از نهادها و دولت ها و همه ی انسانها انتظار یاری و توجه می داشتیم. بنابراین می توان گفت در برابر آنها مسئول هستیم و در لحظه ای که بتوانیم خود را در جایگاه زندگی بی خانمی تصور کنیم بیش از پیش این مسئولیت را حس خواهیم کرد.

هر گامی در این مسیر، اقدام با ارزشی برای دنیایی بهتر خواهد بود. چرا که داشتن سر پناه از ابتدایی ترین نیاز های بشر است. می دانیم که دولت ها در این مهم  مسئولیت غیر قابل انکاری دارند و عدم توجه و اقدام تاثیرگذار در این مساله گواه بر بی کفایتی و ناکارامدی دولت ها و در پی منافع شخصی بودن، دارد.اما در میان این بی توجهی ها و نیاز به یاری داشتن آنهایی که روزهایشان در نهایت دشواری سپری می شود، نمی توان در انتظار پاسخ و یا اقدامی از جانب نهادها و سازمان های دولتی ماند.

شنیدن تولید و ساخت چاپگرهای سه بعدی و خانه های چاپی، هم غافلگیر کننده و هم امیدوار کننده است، زیرا برای کسانی که در وضعیت نامناسب اقتصادی و اجتماعی قرار داشتند و به دنبال سرپناهی برای خود و خانواده یشان بودند، خانه ساخته اند.

در شهری در مکزیک به نام تاباسکو، با همکاری استودیو طراحی fuseprject  و موسسه خیریه newstory و شرکت فناوری icon  اولین خانه های چاپ شده به وسیله ی چاپگرهای سه بعدی، ساخته شده اند و بی خانمان های جنوب مکزیک را از بی سرپناهی رهایی داده اند.

برای آشنایی بیشتر از نحوه ی شکل گیری این رویداد مهم و تاثیرگذار در عرصه ی جهانی، باید اشاره کنیم که این خانه ها با چاپگرهای سه بعدی که گنجایش ساخت خانه ی 2000 متری را هم دارند و از مخلوط سیمانی برای ساخت دیوارها استفاده می کنند، با هدف سرعت بخشیدن به امر ساخت خانه ها نسبت به روش های مرسوم، در زمان کمتری می توانند سرپناهی برای ساکنان این مناطق فراهم کنند.

برای شروع این پروژه، با ساخت دو نمونه خانه ی چاپی، در تاباسکو، ساخت 50 خانه ی 500 متری برنامه ریزی شده است، که شامل همه ی فضاهای مورد نیاز خانه، نشیمن، آشپزخانه، اتاق خواب، سرویس های بهداشتی، می شود و مجهز به آب و برق می باشد.

همه ی ما انسانها برای این معضل جهانی مسئولیم و بایستی برای آن به دور از هر دلیل بازدارنده ای، دست به اقدامی عملی بزنیم و جهان را از این لکه ی ننگ پاک کنیم.

در زیر تصاویر دیدنی از این طرح برتر را ببینید تا باور نتوانستن را کنار گذاریم و برای رسیدن تلاش کنیم.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=111&v=PbgCu0aUobE&feature=emb_logo

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.