طرح " معماری خوب "
طرح ساماندهی و ارتقاء زندگی مردم از طریق ارتقاء فضای زیست و افزایش آگاهی عمومی در زمینه معماری و شهر
Sunday, 28 November , 2021
افزونه جلالی را نصب کنید. - 23 ربيع ثاني 1443
شناسه خبر : 448
  پرینتخانه » فرهنگ تاریخ انتشار : 07 آگوست 2020 - 23:23 | 420 بازدید | ارسال توسط :

فرهنگ شهری

فرهنگ چیست؟ جایگاه فرهنگ در شهرهای ما کجاست؟ کدام‌یک از ابعاد شهر سهم بیشتری در نشان دادن فرهنگ آن و ساکنانش دارند؟ وقتی‌که سخن از شهر و تأثیر فرهنگ در رشد، بازآفرینی و سرزندگی آن می‌شود شاید این‌ها اولین سؤالاتی باشند که به ذهن افراد خطور می‌کنند. دکتر حبیبی در همایش ملی جامعه معماری و […]

فرهنگ شهری

فرهنگ چیست؟

جایگاه فرهنگ در شهرهای ما کجاست؟

کدام‌یک از ابعاد شهر سهم بیشتری در نشان دادن فرهنگ آن و ساکنانش دارند؟

وقتی‌که سخن از شهر و تأثیر فرهنگ در رشد، بازآفرینی و سرزندگی آن می‌شود شاید این‌ها اولین سؤالاتی باشند که به ذهن افراد خطور می‌کنند.

دکتر حبیبی در همایش ملی جامعه معماری و شهر در سال ۱۳۹۳ درباره رابطه بین شهر و فرهنگ و تأثیر این دو بر یکدیگر می‌نویسد:

«انسان‌ها همواره در دانش تاریخی شهر با دو مقوله «فرهنگ» و «طبیعت» روبرو هستند. آمیختگی و ترکیب این دو مقوله با یکدیگر عامل اصلی شکل‌دهی انسان به شهر و مکان زیستی‌اش است؛ بنابراین شهر تجسم و تجسد فرهنگ است. شهر ثمره تمدنی فرهنگی است که مردم با آن زندگی می‌کنند. اگر امروز پرسیده شود که چرا شهر تهران اینگونه شده‌است؟ بایستی پاسخ داد که فرهنگ غالب آدمیان این شهر «سوداگری» است؛ حتی رابطه میان آدمیان نه از جنس تعاملات صمیمانه و عاطفی انسانی بلکه در قالب یک رابطه سوداگرانه شکل گرفته است؛ بنابراین، شهر نیز که ثمره تمدنی این فرهنگ است شهری سوداگر خواهد بود. رابطه فرهنگ و طبیعت به مکان، هویت می‌بخشد. آدم‌ها با آن مکان زندگی می‌کنند چون مملو از خاطره است. هر لحظه‌ای که میسر شود آن خاطرات را زنده کرده و آن را به زمان حال سوق می‌دهند و بدین ترتیب خاطرات بر خاطرات می‌افزایند. نقش شهر همین افزایش خاطرات است و گرنه یک نا مکان است؛ به همین دلیل ما در این شهر احساس غریبگی و گم‌گشتگی می‌کنیم. شهر ظرف است ولی آنچه ما با آن سروکار داریم مظروف است. به‌عنوان یک شهرساز و برنامه‌ریز بایستی مظروف را درک کرد. فعالیت آدمیان و کالبد شهر در مفهوم «فضا» با یکدیگر ترکیب می‌شوند. درون این فضاست که به شهر معنا می‌بخشد؛ بنابراین شهر یک مقوله فضایی است نه کالبدی. روح و شاکله شهر در فضای شهر رخ می‌نماید و کمتر در شکل شهر اتفاق می‌افتد. فضا مملو از نماد و نشانه است؛ خواه ذهنی و خواه عینی؛ بنابراین در شهر ما با یک زبان رمزگونه مواجه هستیم. زبانی که اگر با آن با مردم صحبت نکنیم متوجه نمی‌شوند ما چه می‌گوییم. از نمادها و نشانه‌هایی صحبت می‌کنیم که آن‌ها آن را نمی‌دانند»

با توجه به مطلب بالا، فرهنگ در تاروپود شهر و زندگی ساکنانش ریشه دوانیده تا جایی که اخیراً متفکران حوزه شهری معتقدند اگر مقوله فرهنگ را از بازآفرینی و بازنگری‌های شهری حذف کنیم عملاً کاری عبث انجام داده‌ایم که محکوم به شکست است.

حال وقت آن رسیده که با نگاهی نو در طراحی و برنامه‌ریزی‌هایمان بیش‌ازپیش عوامل اجتماعی و فرهنگی را دخیل کنیم و در این راستا نیز همواره خواسته قلبی مردمان از هر نوع فرهنگ، مذهب و زبانی را جویا شده تا در یک چارچوب درست با تکیه بر دانش تخصصی و دیدگاه‌های مردمی فضاهای عمومی و شهری پایدارتر و زیباتری بسازیم.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.