طرح " معماری خوب "
طرح ساماندهی و ارتقاء زندگی مردم از طریق ارتقاء فضای زیست و افزایش آگاهی عمومی در زمینه معماری و شهر
Thursday, 5 August , 2021
افزونه جلالی را نصب کنید. - 27 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 433
  پرینتخانه » مشکلات شهری تاریخ انتشار : 07 آگوست 2020 - 22:26 | 324 بازدید | ارسال توسط :

نقش شهرسازان در ایجاد شهرهای جدید

وضعیت موجود شهرهای جدید، سؤالات و ابهامات زیادی در ذهن دغدغه‌مندان، متخصصان و افراد عادی ایجاد می‌کند که در این مقاله سعی شده تا با بررسی برخی از آن‌ها و طرح سؤال ذهن افراد را به چالش بکشد. مسلماً همفکری طبقات مختلف جامعه و بررسی‌های عمیق‌تر هم وضعیت موجود این شهرها را بهبود بخشیده و […]

نقش شهرسازان در ایجاد شهرهای جدید

وضعیت موجود شهرهای جدید، سؤالات و ابهامات زیادی در ذهن دغدغه‌مندان، متخصصان و افراد عادی ایجاد می‌کند که در این مقاله سعی شده تا با بررسی برخی از آن‌ها و طرح سؤال ذهن افراد را به چالش بکشد. مسلماً همفکری طبقات مختلف جامعه و بررسی‌های عمیق‌تر هم وضعیت موجود این شهرها را بهبود بخشیده و هم از تکرار اشتباهات مشابه در پروژه‌های آتی جلوگیری می‌کند.

بی‌شک ایجاد آگاهی در شهروندان و به دنبال آن تقویت روحیه مطالبه گری در ایشان تأثیر مستقیم در کیفیت فضاهای ساخته‌شده در شهر دارد و هدف اصلی ما در این رسانه ارتقاء کیفیت معماری با شهرسازی با آگاهی‌بخشی و مطالبه گری شهروندان است؟

اصلی‌ترین سؤال در اینجا این است که:

چرا پروژه‌ای که بودجه عظیمی را به خود اختصاص داده اکنون سرافکنده و فرسنگ‌ها دورتر از چشم‌انداز متصور برای آن قرار دارد؟

چرا پروژه‌ای که با هدف کاهش فشار معضلات مسکن قشر آسیب‌پذیر و بافت‌های فرسوده اجرا شده اکنون خود تبدیل به یک معضل بزرگ شده و رهایی از آن به‌شدت دشوار است؟

برای پاسخ به این سؤال‌ها باید عمیق‌تر رفت و میزان پاسخگویی این شهرها به نیازهای روانی انسان جستجو کرد. آیا یکی از اصلی‌ترین دلایل شکست این پروژه‌ها و نقاط کوری که امروزه میزگردهای متعدد با افراد متخصص و دغدغه‌مند نیز قادر به باز کردنش نیستند در تقلیل نگاه، به ایجاد خانه‌های قوطی‌کبریتی صرف فاقد روح زندگی و همچنین فضاهای صلب و بی‌روح شهری بین این قوطی کبریت‌ها نیست؟

به نظر شما در شهرهای جدید، توجه به ابعاد روانی انسان، سرزندگی و جریان یافتن زندگی پویای شهری، جایگاهی در طراحی و برنامه‌ریزی متخصصین امر داشته است؟

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.