طرح " معماری خوب "
طرح ساماندهی و ارتقاء زندگی مردم از طریق ارتقاء فضای زیست و افزایش آگاهی عمومی در زمینه معماری و شهر
Sunday, 17 October , 2021
افزونه جلالی را نصب کنید. - 11 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 439
  پرینتخانه » جامعه شهری تاریخ انتشار : 07 آگوست 2020 - 23:03 | 386 بازدید | ارسال توسط :

کودکان چه سهمی از شهر دارند؟

وقتی صحبت از عدالت و همه‌شمولی فضاهای شهری می‌شود اولین چیزی که به ذهن می‌رسد امکان استفاده تمام گروه‌های سنی، جنسی و افراد کم‌توان و ناتوان از شهر و امکاناتش است. الزامات مناسب بودن فضا جهت استفاده تمامی کاربران، آگاه‌سازی افراد نسبت به این الزامات و همچنین گوشزد کردن آن به متخصصین و دغدغه‌مندان حوزه […]

کودکان چه سهمی از شهر دارند؟

وقتی صحبت از عدالت و همه‌شمولی فضاهای شهری می‌شود اولین چیزی که به ذهن می‌رسد امکان استفاده تمام گروه‌های سنی، جنسی و افراد کم‌توان و ناتوان از شهر و امکاناتش است. الزامات مناسب بودن فضا جهت استفاده تمامی کاربران، آگاه‌سازی افراد نسبت به این الزامات و همچنین گوشزد کردن آن به متخصصین و دغدغه‌مندان حوزه شهری یکی از اصلی‌ترین رسالت‌های این پلتفرم است.

متأسفانه امروزه شهر خوب در دیدگاه مدیران شهری با سیستم حمل‌ونقل عمومی و خیابان‌های سواره‌رو تعریف می‌شود؛ اما واقعیت امروز شهرهایمان و تمایل فزاینده پیاده‌روی در میان افراد و همچنین تأثیرات مخرب وسایل نقلیه موتوری مانند آلودگی صوتی، آلودگی محیطی و سلب آسایش، ضرورت نگرشی تازه و توجه به نیازهای عابرین پیاده در هر رده سنی و با هر توان فیزیکی را گوشزد می‌کند.

شاید این آمار برایتان جالب باشد که بیش از ۳۵/۱ میلیون نفر سالانه بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می‌دهند و بیش از نیمی از این افراد عابرین پیاده، دوچرخه‌سواران و موتورسواران هستند. در ادامه چهار روش برای ایجاد خیابان‌های دوستدار عابر پیاده و کودکان بیان‌شده که به داشتن شهری ایمن‌تر، تمیزتر و پربازده‌تر کمک می‌کند.

۱- فراهم کردن پیاده‌روهای قابل‌دسترس و پیوسته

مفهوم خیابان اشتراکی که اخیراً در سراسر دنیا موردتوجه قرارگرفته درواقع بازتر شدن خیابان‌ها برای جای دادن عابر پیاده، موتورسوار، دوچرخه‌سوار و وسایل نقلیه موتوری است. خیابان‌های اشتراکی عناصر معمولی مانند علائم راهنمایی و رانندگی و نشانه‌گذاری به‌وسیله رنگ را ندارند بلکه در سطحی بالاتر شامل عناصری هستند که به‌صورت غیرمستقیم اولویت عابر پیاده را نشان می‌دهد. این عناصر شامل مبلمان شهری و محوطه‌سازی بوده که اجتماعات و تبادلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را ممکن می‌سازند. نتیجه این کار این است که همه کاربران بااحتیاط بیشتر در این فضا تردد کرده و وسایل نقلیه نیز با سرعت کمتر حرکت می‌کنند.

۲- فضاهایی که کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرند یا غیرفعال هستند را به پیاده‌رو تبدیل کنید

میدان‌ها و فضاهای پیاده به‌راحتی و با صرف کمترین هزینه می‌توانند فضاهای کم‌مصرف و متروک شهر را با کمک رنگ، جعبه‌های گیاهان، آثار هنری، مبلمان شهری و محوطه‌سازی بازسازی کرده و در اختیار عموم قرار دهند. این تحولات تأثیر مهمی در ایمنی عابر پیاده دارد. تجربیات شهر نیویورک نشان‌دهنده کاهش ۱۶ درصدی سرعت و ۲۶ درصدی تصادفات در خیابان‌هایی که میدان‌های پیاده دارند است. خلق چنین فضاهایی در شهر به تقویت مشاغل محلی و تعاملات اجتماعی کمک شایانی می‌کند.

 

 

۳- خلق مناطق امن برای کودکان و بزرگ‌سالان

کودکان در نسبت با بزرگ‌سالان آسیب‌پذیری بیشتری در برابر تصادف و زمین خوردن دارند. یکی از راهکارهایی که در زمینه طراحی فضا متناسب با ویژگی‌های کودکان مناسب است جدا کردن فضاهای تحرک و بازی کودکان با فضاهای پیاده و سوارشدن آن‌ها از ماشین، سرویس مدرسه و … است. به این معنا که مناطق اطراف فضاهایی که بیشتر کاربران آن کودکان هستند باید ویژگی‌های مکان امن اعم از علائم هشداردهنده حضور کودکان، کف‌پوش‌های کاهش‌دهنده سرعت، دید گسترده و کافی به اطراف و پیاده‌روها و درنهایت زیرساخت‌ها و تمهیدات کاهش سرعت خودرو را دارا باشند.

۴- روزهای بدون ماشین

اختصاص دادن یک روز در هفته به چنین روزی اغتشاش و آلودگی ناشی از وسایل نقلیه موتوری را خاموش کرده و مردم را به استفاده از دوچرخه و پیاده‌روی در شهر با آرامش خیال ترغیب می‌کند. بدیهی است کودکان نیز در این میان یک تجربه دل‌نشین و امن از شهرهایشان را تجربه می‌کنند.

در یک تحقیق میدانی از کودکان خواسته شد تا شهر مطلوبشان را نقاشی کنند و نکته جالب‌توجه اینجا بود که بیش از ۹۰ درصد نقاشی‌ها عاری از هرگونه وسایل نقلیه موتوری بودند و به‌جای آن درخت، فضاهای بازی و آسمان‌های آبی به چشم می‌خوردند. فکر می‌کنم این تحقیق میدانی به‌خوبی نشان می‌دهد کودکانمان به دنبال چه چیزی در شهرها هستند.

 

 

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.